Upíří sociologie - 3. ročník - 3. hodina

27. února 2012 v 18:27 |  Upíří sociologie
Upíří sociologie
3. ročník, 3. hodina


*

*přesně se zvoněním ladně vpluje do třídy. Oděná je v jednoduchých letních šatech světle růžové barvy v lehce antickém stylu. Přes ně má přehozený svetřík se znakem profesorů a na nohách obuté černé lodičky na jehlovém podpatku. Vlasy má zčesané do vysokého drdolu, takže znamení se jí pěkně vyjímá na obličeji. Počká, až se všichni utiší a poté dojde k tabuli. Vezme křídu do ruky a napíše "Upír - nemrtvý"* Dobrý den třído *usměje se na ně* Naším dnešním tématem budou upíři. Budeme se jim věnovat až do konce školního roku. Dnes náš čeká něco o tom, kdo to upír je, jak si je lidé představovali a kde se vzali. *dojde ke stolu, vyskočí si na něj a začne vykládat* Dnes je to jiné, ale i přesto si dodnes někteří neznalci představují, že upíři jsou mýtická, pohádková stvoření vyskytující se ve filmech a knížkách. My víme, jak upír vypadá *trochu se usměje a na ukázku na sebe namíří prstem* Kdysi ale lidé věřili v různé legendy, které kolovaly velmi dlouho celým světem. Začneme vůbec původem slova upír jako takového. *na okamžik se zamyslí a poté pokračuje* Velmi pravděpodobné je, že slovo upír pochází ze slovanské oblasti. Jeden známý etymolog, pan Machek, se dopídil, že toto slovo pochází ze slovenského slovesa vrepiť a jeho přesmyčkou, která se překládá jako vkousnout se, vsát se.
Ze Slovanských oblastí vzešly i některé teorie o upírech jako takových. Ta první byla ta, že upírem se stane člověk, který zemřel nečistým způsobem, za který byla považována sebevražda či poprava. Často upírem bylo označováno i dítě čarodějnice. Kolovala i pověra o tom, že stačí, aby přes mrtvolu skočil pes, a ona se začne měnit v upíra *lehce se zasměje spolu s některými ze svých studentů* Jakmile se začalo šířit křesťanství, bylo známo, že člověk pohřbený bez jakéhokoliv obřadu, včetně křestu a podobně, se začne měnit v upíra. Lidé často na hrob zemřelého pokládali kameny, aby nový upír nemohl vylézt ven.
Upíři to samozřejmě neměli jen tak, lidé si je představovali různě. Znetvořené, zlé, krvelačné. Samozřejmě, že takhle si nás mnozí lidé představují i v současnosti, ale už to není tak rozmohlé. Lidé kdysi dávno používali různé věci, kterými si mysleli, že se mohou ochránit. Některé z nich samozřejmě znáte, určitě jste četli román Dracula, kde jich je spousta vidět, především je tam krásně znázorněn česnek. *začne se potutelně culit* Taky máte česnek tak rádi v jídle? *zeptá se jich mimo výklad a zasměje se* Já ho přímo miluju *přizná a zazubí se. Pak potřese hlavou a pokračuje* Obranou byl již zmíněný česnek nebo třeba dřevěný kůl vražený do srdce nemrtvého. Platí také kříž či svěcená voda. My dnes víme, že nic z toho na nás neplatí. V zrcadle se také vidíme, takže vlastně jediné, co na nás platí, je sluneční světlo. Víme ale, že nás nezabije, pouze nám je velmi nepříjemné *seskočí ze tolu a zamyslí se* No, už vám zadám je úlohu a můžete jít. Takže, zkuste mi napsat, jak byste si vy představovali upíra, kdybyste jím sami nebyli. A k tomu mi napište kraťoulinký příběh, kde bude figurovat upír, vesnický člověk a dřevěný kříž. Příběh ať má alespoň 150 slov, zbytek je mi jedno, ale snažte se *pak se s nimi rozloučí tradičním upírským pozdravem a odejde*


//do 6. 3., na škola-noci@seznam.cz, se jménem a v předmětu Upíří sociologie - 3. hodina

 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama