Nauka o koních - 3. ročník - 2. hodina

1. března 2012 v 19:59 |  Nauka o koních
Nauka o koních
3. ročník, 2. hodina


*

*Když studenti vstoupí do třídy, profesorka tam už je, ale nedá ani pohnutím svalu v tváří vědět, že jejich příchod zaregistrovala.Stále sedí za stolem a něco sepisuje, což některé studenty znervózní.Teprve po pár minutách, když už se do třídy dostavili téměř všichni, pozvedne hlavu a mile se usměje.Ano, dnes má dobrou náladu.Štěstí pro studenty.*Zdravím.*Promluví po té, co ji všichni studenti pozdraví pěstí přiloženou na srdci.*Dnes máme na programu něco o historii koní.Takže začneme.*Pohledem si vyžádá klid a začne přednášet.*Původ dnešních koní lze stopovat až do doby před šedesáti milióny lety.Ale jak jistě víte, tento prapředek měl s dnešním koněm málo společného.První předek, u kterého lze vystopovat jistou podobnost s koněm..*Při této větě se doslova ušklíbne.Ne, na těchto potvůrkách nic připomínajícího koně opravdu nebylo.*..je EOHIPPUS,předek, který měl velikost lišky, na předních i zadních končetinách 5 prstů a žil převážně v lesním a bažinatém prostoru.Vývojová linie pokračuje dál, další z eohippa vyvinulý tvor byl OROHIPPUS.*Názvy prapředků vysloví dostatečně zřetelně, aby si to každý stihl zapsat.*Jeho tělo bylo již štíhlejší, na předních končetinách měl 4 a na zadních 3 prsty. Odhaduje se, že nejstarší prakoník vážil průměrně 5, 5 kg a v kohoutku byl vysoký 36 cm. Oči ani zuby nepřipomínaly dnešního koně.Dále následuje MESOHIPPUS, ten byl již větší, měl delší nohy a chrup vhodný ke žvýkání rozmanitější, ale stále ještě měkké potravy. Na všech nohách měl po 3 prstech.Vývoj pokračuje přes PLIOHIPPUSE, ten už stál na jediném kopytě a žil asi před pěti milióny lety.Dále HIPPARION, u něhož došlo k nárůstu výšky do 120 až140 cm, změnám chrupu, tvaru lebky a prodlužování končetin
A konečně celou vývojovou řadu uzavírá vlastní rod EQUUS. Vznikl v Americe asi před třemi nebo dvěma milióny let.Toto je shruba vše k historickému vývoji koně.Z rodu equus se vyvinuli známější koně, kteří jsou už téměř stejní jako dnešní koně, a to kůň Převalského a tarpan.Tyto dvě plemena se stala základem všech dnes žijících koňských plemen.
KERTAK,neboli kůň Převalského dodnes žije ve stepích Dálného Východu Střední Asie a v zoologických zahradách. Jeho kohoutková výška je 130 až 140 cm, má mohutnou hlavu, stojatou hřívu, nemá kštici, ale má úhoří pruh a krátké silné končetiny.Určitě všichni víte, jak vypadá.*Přejede rychlím pohledem po studentech.*Bohužel tarpan,který žil v oblasti Kaspického a Černého moře byl vyhuben. Jeho kohoutková výška byla 135 ? 145 cm, byl ušlechtilejší a štíhlejší. Měl lehčí hlavu v nose slabě prohnutou a výše nasazený krk. Barva byla plavá, měl úhoří pruh a na končetinách černé kroužkování.Což můžete vidět i u některých dnešních plemen, například u některých huculů.
Tak.*Tleskne dlaněmi a rozhlédne se.*To vše k historickému vývoji dnešního koně.
Historie samotného koně domácího a začátky spolupráce lidí s koňmi se datuje přibližně 4.000 let před našim letopočtem v Číně, tam se začaly zakládat chovy a také tam vznikly první sporty, i když některé by svou brutalitou dnešním koním ani jezdcům radost neudělali.*Ušklíbne se.*Ovšem tehdy to nebyla tak klidná zvířata jako dnes, což si vyžadovalo trochu ostřejší zacházení.Jak jistě víte, počet koní různě vzrůstal a také klesal, podle potřeby využívání.A to bude váš dnešní úkol.*Zářivě se zazubí.Ano, nejlepší na hodině je zadávání úkolů.*Sepište mi libovolně dlouhou esej o stavu koní v období kolonizace, válek a v dnešní době.
Tímto končím hodinu, můžete jít.*Dořekne poslední slova, sama se natáhne přes stůl pro své poznámky a odkráčí jako první.*

/Na vypracování úkolu máte opět týden.Sice jsem zadala libovolná počet slov, ale kdo mi napíše dvě věty, budu to prát jako neodevzdáno.Trochu se snažte. Email: aboutahorse@seznam.cz do předmětu napište své jméno a číslo úkolu.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama